Back
 • This topic is empty.
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • Author
  Posts
 • #13029 Reply
  User AvatarLPMOMEM
  Keymaster

  Any matter to discuss about?

  #15611 Reply
  Ewelina
  Guest

  II wojna światowa, to okres w historii, który wzbudza szczególne zainteresowanie nie tylko wśród historyków. Tematyka drugowojennna jest wciąż inspiracją dla reżyserów, pisarzy, dokumentalistów. Często uczniowe szkół średnich pytani o temat, który najbardziej wzbudza ich zainteresowanie wymieniają lata 1939-1945 w Polsce lub na świecie. Nieodłącznym tematem II wojny jest sprawa zagłady ludności żydowskiej. Takie pojęcia jak “noc kryształowa”, przestrzeń życiowa dla ludności aryjskiej, czy “ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” nie wymagają wyjaśnień a pokazują okropieństwa wojny 1939-1945 roku. Czytając wspomnienia osób, które przeżyły holocaust trudno jest nam sobie wyobrazić do czego człowiek może być zdolny i zarazem ile złego może znieść. Wydawać by się mogło, że zło jakiego dopuszczały się hitlerowskie Niemcy na ludności żydowskiej, polskiej, romskiej nie mogło zostać niezauważone, to jednak wiele odkryto dopiero pod koniec wojny albo już po jej zakończeniu. Propaganda nazistowska była opracowana bardzo skrupulatnie. Inwestowano w nią poprzez tworzenie filmów, programów telewizyjnych, radiowych, poprzez prasę, plakaty. Dziś wiemy rownież o specjalnie przygotowywanych sesjach zdjęciowych w obozach, gdzie nazistowscy dygnitarze pozowali z “zadowolonymi” więźniami. Celem było unicestwienie wszelkimi drogami, a zrażenie społeczeństwa nie tylko niemieckiego, ale też polskiego do Żydów miało pomóc w realizacji przerażającego planu. Na szczęście w realiach wojny znajdowali się ludzie, którzy ryzykując życiem ratowali Żydów. “Ratując jedno życie, ratujesz cały świat” o zdanie z Talmudu opisuje „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – ludzi, którzy w czasie II wojny światowej wykazały się ogromną odwagą ukrywając Żydów przed niemieckimi oprawcami. Lista Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest na szczęście długa.

  #15769 Reply
  User AvatarFriedemann
  Guest

  The personal stories convey the courageous resistance practices during the occupation of Poland by Nazi Germany. The activities give a sense of the anxiety the people in the ghetto had to experience.

  #16244 Reply
  arachni_name
  Guest

  1″‘`–

  #16245 Reply
  arachni_name
  Guest

  1

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
Reply To: Propaganda, Repression And Resistance During The Nazi Occupation Of Poland – The Problem Of The Ghetto
Your information:
×

 

Hello, salut, witam, hei, Γεια σας, hola,

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp. If you do not use this messenger, feel free to write us an e-mail or take part in the forum.

× Chat with us!